Marmaris’e Destek Güncelleme

‘Marmaris’e Destek’ çağrısı kapsamında 1500 katılımcının toplam 480.000 TL. ön alımı ve desteği oldu, bu destek evleri yanan en çok zarar görmüş 30 arıcıya 15’er bin lira, toplamda 450.000 TL. olarak aktarıldı. 30.000 TL.; %1’lik müstahsil makbuzları, %8’lik KDV ve vergiler ile analiz ücretleri ve etiket gibi masraflar için kullanılacak.

Muğla’da üretim yapan Arslan Teneke balları dolduracağımız 1 ve 5 kiloluk 4000 civarındaki tenekeyi çağrıya destek amacıyla bedelsiz olarak verecek. MSKÜ Rektörlüğü ve Muğla Gıda Analiz Laboratuvar Müdürlüğü de gerekli analizleri indirimli olarak yapacak. Kendilerine yürekten teşekkür ediyoruz.

Arıcılarımız ballarını bir imece etkinliği biçiminde doldurup, paketleyip, kargolayacağımız dolum işliğine getirmeye başladılar. Ay sonuna kadar analiz, dolum ve paketleme işlerini tamamlayarak, Eylül ayının ilk haftası balları adreslerine göndereceğiz.

Hepimiz Aynı Kovandayız!

Doğanın mucizesi arılar bizi yine bir araya getirdiler. Unuttuğumuz en temel gerçeğimizi bize tekrar hatırlattılar; topluluk olmanın önemini, uyum ve güvenin erdemini… Gönüller bir araya geldi; çokluk olduk, bir dayanışma, bir müşterek yarattık. Hepimize teşekkür ederiz…

Bir arı kolonisindeki, kovanındaki binlerce arı birlikte bir büyük topluluk oluşturmak için her gün ana arıya ve birbirlerine dokunur, kokularını alır ve birbirlerinden haberdar olurlar. Ve bir büyük organizma olarak hareket ederler.

Sadece bir kolonideki arılar değil, bütünlüğü içinde tüm doğa, doğadaki bütün yaşamlar birbirine ‘dokunuyor’. Doğa uzun bir süreçte kendi dengesini kurmuş, arı da bu dengeyle uyum içinde kendi yolunu izliyor. Doğadan ve birbirimizden dokunamayacak kadar uzaklaştık, sonsuz sayıda parçanın yan yana geldiği, iç içe geçtiği, her daim kendiliğinden bozulan ve yeniden kurulan bu kadim düzene müdahale ettiğimiz her seferinde, bu kaotik düzeni her hizaya sokma girişimimizde hüsrana uğruyoruz ve uğramaya devam edeceğiz.

Unutmayalım ki, bu düzen biz olmadan da varlığını sürdürebilir, ama ne yazık ki, biz bu düzen olmadan var olamayız. Kendimizi bu bütünün bir parçası olarak görmedikçe, tam tersine kurduğumuz ‘uygarlığı’ doğanın dışında ve üstünde gördükçe başarmamız olası görünmüyor.

Doğadaki bütünlüğü bozmaktan vaz geçmek bir yana, doğayı ‘koruma’ ve ‘kurtarma’ misyonu altında gizlediğimiz bu kibirden de kurtulmalıyız.

Doğanın bizim tarafımızdan korunmasının ve kurtarılmasının gerekmeyeceği bir gelecek umuduyla…

Çevre ve Arı Koruma Derneği – Marmaris Ekolojik Tarımsal Kalkınma Kooperatifi

e-posta: bilgi@carik.org.tr

Telefon: +90 543 274 2740